2012-09-23 17.34.04-upraveno

 

V dnešní době je velmi oblíbené obdarovávat blízké různými zážitky. Vyhlídkový let balónem patří jednoznačně k těm nejvíce žádaným. S poptávkou po vyhlídkových letech balónem roste samozřejmě nabídka, těch kteří lety nabízejí. Ať už jde o samotné provozovatele vyhlídkových letů, slevové portály, zážitkové agentury či různé virtuální prodejce, všichni se činí a rostou jak houby po dešti.

Nabídky se liší v drobných nuancích a pro potencionálního zákazníka může mnohdy být velmi komplikované se v tom nepřeberném množství vyznat.

Vyhlídkové lety balónem bývají kupovány převážně za účelem dárku a dary by měli přinášet radost. Podle čeho se tedy řídit, aby byl účel dárku naplněn na 200%?

Kde kupovat?

Ideální je nakupovat přímo u ověřeného provozovatele. Není nad doporučení od známých, kteří již vyhlídkový let s danou společností absolvovali.

Každý provozovatel pořádající vyhlídkové lety musí být vlastníkem povolení k provozování leteckých prací vydané úřadem pro civilní letectví. Kdo jej má, rád jej vystaví na svých stránkách. Kdo ne, tak riskuje nejen pokutu, ale i zdraví pasažérů.

Při nákupu přes různé zprostředkovatele je vhodné u nich prověřit, který provozovatel za jejich nabídkou opravdu stojí. Pokud je to příliš komplikované a poskytovatel letů se těžko dohledává, tak raději od takové nabídky rychle pryč.

Cena

Stará známá pravda, že co je nejlevnější nemusí být to nejlepší, platí v případě vyhlídkových letů balónem stonásobně. Provést let pod 2,5 tisíce korun už je velmi těžko proveditelné. V těchto případech buď poletíte v koši s dalšími osmi až patnácti pasažéry, nebo je vysoká pravděpodobnost, že nepoletíte vůbec.

Provoz balónu není zdarma! Jeden let zabere přibližně 3-4 hodiny. Nepočítaje organizaci letu, plyn, amortizaci balónu, palivo doprovodného vozu, mzdy pilota a personálu.

Při výběru je rozhodně dobré být na pozoru komu svěříte vaše peníze!

Kvalita

Aby byl vyhlídkový let, tak jak má vypadat, měl by dodržet nepsaný standard. Let trvá přibližně jednu hodinu. Různé výhodné nabídky mohou nabízet let pouze poloviční. To se ani nestihnete rozhlédnout a už Vás pilot instruuje na přistání. Je dobré prověřit tyto podrobnosti ve všeobecných podmínkách provozovatele. Let je samozřejmě možné zkrátit vzhledem k nepředpokládaným, nebezpečným meteorologickým jevům. Seriózní poskytovatel vyhlídkových letů garantuje alespoň 50 minut letu. A pokud je nucen ho zkrátit, nabídne Vám jiný termín!

Zkušený pilot je zárukou kvalitního letu. Každý pilot poskytující lety za úplatu musí mít podle leteckých předpisů nalétáno minimálně 50 hodin jako velitel balónu. Piloti si vedou pilotní deníky, nebojte se jej u pilota před letem vyžádat k nahlédnutí! Pokud nemá požadované minimum, rozhodně letět odmítněte a vyžadujte vrácení peněz.

Balón letí ve směru letu a za ním následuje v automobilu pozemní doprovod. Ten slouží nejen jako pozemní podpora v případě jakýchkoliv nesnází, ale zároveň by Vás měl odvést zpět na místo vzletu. To vše má být v ceně letenky!

Zkušený provozovatel se také pozná podle toho, že má létání rád. K němu patří balonářský křest, certifikát a další drobné detaily jako jsou fotografie z letů, reference spokojených klientů…

Šťastnou ruku při výběru letu balónem

A hladké přistání

Přeje

Jirka Hembal