„Létání s Rybou“
Lubao Internatonal Balloon and Music festival 2018
Tento festival se odehrává vždy v období Velikonoc v městečku Lubao, oblast Pampanga, což je asi 90 km severovýchodně od hlavního města Filipín Manily.
Tentokrát to bylo od 23. do 25.3.2018.
Pravidelně se ho účastní 30 balónů s posádkami z celého světa.
Čekalo nás 6 letů během tří dnů.
První den byly bohužel kvůli silnému větru oba lety zrušeny, tak došlo alespoň večer na žárovky. Třicet rozzářených balónů blikalo do rytmu hudby před plnou arénou diváků hudebního festivalu. Neuvěřitelná atmosféra.
Druhý den došlo konečně na létání. Ranní let byl dost rychlý a tak jsme jej museli po dvaceti minutách ukončit, jinak už zbývalo na přistání pouze moře.
Odpolední let byl zrušen kvůli větru, tak se večer alespoň opět zablikalo a nabyl jsem pocitu, že to baví Filipínce možná víc, než odlety balónů. Pískání, tleskání, povzbuzování bylo už neodmyslitelnou kulisou.
Ranní let byl opět svižný, ale byl trochu jižnějším směrem, tak se nám podařilo dostat i nad vesnice a palmové háje. Přistávali jsme taktéž po 20 minutách a to jsme ještě netušili, že to byl náš poslední let, protože odpoledne opět foukalo.
Jen jsem nepochopil, kde se najednou po přistání na pastvině, mezi palmami vzalo najednou tolik dětí. Během okamžiku jsme kolem sebe měli kolem padesáti naprosto bezprostředních dětí, které se samozřejmě dívali na balón asi tak jako bychom my v Evropě koukali na UFO.
Pořadatelé měli organizaci festivalu zmáknutou do posledního detailu, posádky byli neuvěřitelně šikovné, ač mnozí z nich viděli balón poprvé, měli to prostě nějak intuitivně v sobě. Letošní Velikonoce bohužel vstoupili do větrného období, ale i tak poletování a hlavně atmosféra na Fiestě jedním z mých nejsilnějších zážitků. A neustále dobrá nálada u domorodců, byla až nakažlivá a snad jsem si jí i kousek přivezl domů.
Velký dík patří Nelsonu Garsonovi, který mi lítání na Filipínách zprostředkoval, Tomáši Menšíkovi, který mi dal důvěru, abych na festivalu reprezentoval jeho firmu Flyevent, Honzovi Muricovi, který mi dělal na cestě společníka a samozřejmě organizátorům a našim doprovodům.
Doufám, že jsem na Filipínách nelétal naposledy.