Dost často se mne pasažéři v balónu ptají, co to používám za navigaci. Navigace asi není úplně přesné slovo, my létáme, tam kam fouká vítr, ale Oruxmaps lze použít i jako navigaci.

Hlavní výhodou této aplikace (pro nás balonáře) je, že ukazuje směr pohybu nezávisle na poloze přístroje. Většina trackerů je koncipovaná pro cyklistiku a turistiku a zde se zřejmě počítá, že máte telefon, nebo tablet umístěný ve směru pohybu. Nám se balón, tedy i koš ve kterém stojíme během letu otáčí a ne vždy stojíme přesně ve směru letu. Další bonus spatřuji v tom, že mohu sdílet polohu s doprovodným vozidlem, mohu stahovat libovolné mapy a dokonce si jednoduše zaměřit vzdálenost, kurz a čas doletu k zamýšlenému cíli. Ukládání tras a jejich následný export beru jako samozřejmost. Vzhledem k tomu, že v poslední době přibývá i pilotů balónů (hlavně těch z Moravy :-)), kteří se mne ptají, rozhodl jsem se sepsat takový malý návod od instalace až po základní používání.

Aplikace je bohužel dostupná pouze pro majitele přístrojů běhajících na Androidech a můžete ji stáhnout v Google play jako miliony jiných aplikací. Stojí asi 80 Kč na rok, takže za babku.

Po otevření se Vám nabídne tato stránka. Budete mít k dispozici online mapy (kde stahovat offline vysvětlím následně).

Pokud chcete sdílet Vaši polohu musíte si nejprve založit profil.

V pravém horním rohu kliknete na tři čtverečky, odkryje se Vám lišta a kliknete na profily.

 

 

 

 

 

 

 

Objeví se Vám toto:

zde kliknete na panáčka s + . Zadejte svůj nick, email a profil je vytvořen. Tento postup musí provést i ten se kterým chcete sdílet polohu.

Jakmile to provede je potřeba s ním navázat spojení. A to provedete následovně.

Klikněte na tři čtverečky v pravém horním rohu, následně na Global seettings. Objeví se Vám tato obrazovka:

 

 

Kliknete na Multitracking, potom Nastavení uživatele.

Zde dáte Sdílet polohu s (nick a email kolegy) a to samé u Získat polohu. Dbejte pokynů na obrazovce a nezapomeňte obnovit stránku, jinak se nespárujete (šipkou opustit obrazovku a potvrdit hlášku).

 

Nyní jste ve spojení, stačí vždy před startem zmáčknout šipku na horní liště, Zapnout záznam, Live sharing a Multitracking. Kolega Vás uvidí po celou dobu záznamu trasy.

A nyní nastavení uživatelského prostředí.

Můžete si zvolit různé barvy Vašeho Dashboardu, ale tomu bych se zde nechtěl věnovat, raději bych vyzdvihl možnost nastavení hodnot, které jsou pro Vás důležité při vlastním letu. Výběr nechám na Vás, jen Vám ulehčím pátrání jak na to v následujícím postupu:

Takže Tři čtverečky, Global seettings, Uživatelské rozhraní a zde uvidíte tuto obrazovku:

 

Stačí zmáčknout Dashboard, následně Dashboard controls a vybrat si ty hodnoty, které jsou pro Vás důležité od směru letu, přes rychlost nadmořskou výšku, uletěnou vzdálenost atd.

 

 

Můžete samozřejmě létat na on-line mapách, nebo si stáhnout z výběru ORUXMAPS.

A jednu vychytávku na závěr. Při zapnuté GPS si můžete změřit kurz a vzdálenost k jakémukoliv bodu v mapě. Je to velmi jednoduché. Stačí prstem posunout mapu směrem od zamýšleného cíle a hodnoty máte přehledně na displeji. Viz obrázek, kde jsme měřil vzdálenost k nádraží v Hradci.

 

 

 

 

Oruxmaps používám již přes pět let a nenechám na ně dopustit. Jediná výtka jsou omezené mapové podklady. Ale lze si s tím pohrát a můžete si nahrát výřezy třeba z GoogleMaps. Objevil jsem dokonce i letecké mapy, které lze stáhnout zde. Jsou sice asi tak podrobné jako ty papírové, ale pro představu, kde se právě nacházíte jsou myslím OK.

Oruxmaps umí spousty věcí, které nikdy nevyužiji. Můžete si zadat body zájmu, což využijí třeba závodníci, exportovat, importovat trasy a body a podobně. Zaznamenané trasy se Vám automaticky ukládají do tabletu a následně je můžete analyzovat.

Třeba najdete jiné užitečné funkce, tak se s nimi nebojte podělit, kdybyste potřebovali pomoc při nastavení, tak klidně napište.