Řecko má údajně přes dva tisíce ostrovů a z nich je 227 obydleno. Každý Řek má ten svůj oblíbený. Nejsem sice Řek, ale část svého života jsem v Řecku strávil a mým favoritem je Tinos. Je to již více jak 19 let, co jsme zde pobýval deset měsíců a nejdéle z toho ve vesnici Arnados.

Naposledy jsme zde byli s mojí ženou Hankou před dvanácti lety a letos v květnu jsem měl tu čest seznámit s Tinosem celou mou dívčí sestavu – Hanku, Jáju, Jolču a Apču.

První návštěva, hned po vykoupání v moři směrovala do Arnadosu. Je to asi 15 minut autem z hlavního města Tinosu. Arnados se sice trochu změnil. Staří (byla jich většina) odešli do věčných lovišť a mladé nahradili cizinci, kteří zde skupují nemovitosti. Určitě to prospívá architektuře ostrova. Ne, že by se měnila, ale vkusně ji obnovují a udržují v původním stavu. Trochu to změnilo rytmus života ve vsi, ale čas ukáže kam se Arnados, potažmo celý ostrov vydá. Byli jsme zde mimo hlavní sezónu, tak to mělo nádech doby mého pobytu.

Tinos jsme prokřižovali od severu na jih, západu na východ. Navštívili jsme tradiční i obyčejné vesnice, odlehlé a přilehlé pláže. Na přelomu května a června je ostrov plný barev a vůní.

Strávili jsme zde celkem deset dní. Každý den jsme vyrazili na výlet mimo destinaci, kde jsme byli ubytovaní. Holky nasbírali spousty kamínků, mušlí, napočítali 134 koček, 36 psů a 67 koz. Naučili se šnorchlovat a vylovil jsem jim i malou chobotničku, kterou jsme po okouknutí zase pustili.

Na Tinosu vznikají turistické stezky, skanzeny přejmenované na tradiční vesnice, ale má stále své kouzlo. Pro ty kteří mají rádi řeckou kulturu, pohostinnost, malebné vesničky, skály, pláže, zelená údolí, můžu tento ostrov vřele doporučit. Případným zájemcům rád poskytnu pár, vlastně dost tipů, co na Tinosu navštívit. Naflákal jsem dost fotek, tak přidávám jejich hrubý výběr.

TINOS 2019
« 1 z 2 »